Back to Homepage!Mirėsevini te libri i miqve i faqes Kaēaniku online
8753 Entries
Your Name: Your message:
Your Homepage:
Your Email:
Security-Code:   Please enter the security code to the left!
 

Page: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
505. Dikushja wrote at 04.04.2010 - 13:52 hours
qe nebja si gjith ..qajo asgje t te re ska,t pershendes gjithashtu un ty .
Homepage: not entered   Email: not entered

506. kacaniku wrote at 02.04.2010 - 16:39 hours
ky flamuri i kosoves i njejti si boshnjakve\\
Homepage: not entered   Email: not entered

507. w b ny b w wrote at 02.04.2010 - 06:34 hours
oj dikushe kujemoj qi jehup qa ka tre najsen me kallxu aket me te vetra TUNG te pershendes ani nebe
Homepage: not entered   Email: not entered

508. uck.ja wrote at 30.03.2010 - 16:46 hours
ju shpreh ngushllimet e mija juve familjes LIKA dhe arsimtarit halilit per humbjen e vellait te vet me respekt nga suedia
Homepage: not entered   Email: UCK-JA

509. Kacanikli wrote at 30.03.2010 - 12:51 hours
Miredita Bashkvendas te dashur,
Kjo Tema e Flamurit eshte ndrit me vend menoj une .
Po une menoj qe ska dy shtete me te njejtin Flamur .Me rensi eshte qe na jemi ba shtet e per bashkim mvaret prej neve se sa ne e meritojm ose ma sakt sa PUNOJM .
Homepage: not entered   Email: /

510. kadri dogani wrote at 30.03.2010 - 10:09 hours
familjes lika hasanit perparimit dhe urimit ju shpreh ngushellimet me te sinqerta me rastin e vdekjes se babait ju pershendet kadri dogani zoti ne gjenet
Homepage: Available, please click   Email: bandi[AT]ofir.dk

511. erblina wrote at 30.03.2010 - 01:47 hours
pershendetje nga une erblina nga prishtina
Homepage: not entered   Email: not entered

512. dushkaja wrote at 29.03.2010 - 21:20 hours
dikushja shum ja paske nis me naa fillozofu po ma avash pak shtine me nje shpejtsi ma te ulet se as mir spo dijshe mu shpreh klm ju pershendes mahallen dushkaj
Homepage: not entered   Email: not entered

513. Albani wrote at 29.03.2010 - 08:31 hours
Grek o sllav, o Kryehorr
E ndjen veten superior;
Ke harruar historinė
Vangjel Zhapėn dhe Alinė!...

Kishte Zhapa nė oborr
Njėmijė grekėr shėrbėtor
Kish Aliu nė Janinė
Fronin dhe Vasiliqinė.

Homepage: Available, please click   Email: not entered

514. Hija e jetes wrote at 28.03.2010 - 21:53 hours
Marr nga;www.traditshqipe.com


Grek-ushtar kokėgoricė,
ec mė puth nė prapanicė!...
Ē’janė atė nė atė breg
O-bo-bo ē’qenkan grekė,
Kujdes njerėz, mos ju kapin
Se pastaj tė ruajnė trapin!...

***
Ra njė shi e vendin lau
Ē’pati greku qė na shau?!...
Kėrkon tė na uli pjacėn
Grek, o grek tė dhjefsha racėn!...

M’u te kryqi kur u lute
Pandehe se na i fute
O haleja i halesė
I paturp e i pabesė!...

Ca ushtarė kur po kėndonin
Nė orgazėm po kalonin
Kur shanin turq e shqiptarė
S’di pse ndiheshin krenarė?!...

Dhe i donit zorrėt tona
Pėr ushkurė e mballoma
Pse kėshtu, o, cipėplasur
Shumė urrejtje paske pasur?!...

Me ngadalė e me avash
Sa tė bėhet keci dash;
Je i lutur tė na hash
Ēfarė prodhon zorra e trashė!...

O surrati me mballoma
Nuk i nxjerr dot zorrėt tona
Ndaj rri urtė nė atė prak
Se ka bėrė Ēeēua biēak...

Po neve jemi kėtu
Mė tė vjetėr dhe nga ju
Dhe s’e ēajmė trapin hiē
Kur na shan njė palo piē!...

Grek o grek, o Kryehorr
E ndjen veten superior;
Ke harruar historinė
Vangjel Zhapėn dhe Alinė!...

Kishte Zhapa nė oborr
Njėmijė grekėr shėrbėtor
Kish Aliu nė Janinė
Fronin dhe Vasiliqinė.

Kapedanėt shqiptarė
Me flori dyfekėt larė
Veē me kėngėt e dyfekut
Pavarėsinė i sollėn grekut!...

Lih, or lih duke kėnduar
Po historia ėshtė shkruar
Vulė e bardha mbi tė zezė
Qė nga Vjosa nė Prevezė...

Se neve jemi kėtu
Mė tė vjetėr dhe nga ju
Ndaj mos lehni, hingėllini
Se ca borxhe na i kini.

Historia e vėrtetė
S’ėshtė vetėm dhjetė vjet
Qė erdhėm aty, tek ju
Se ca halle kish kėtu!...

Po hallet tona do treten
Veē kujtimet do tė mbeten
Po dhe ne, o grek, dikur
Tė dhamė bukė e tė dhamė grurė...

Ndryshe flet, e ndryshe bėn
Kali i Trojės u bė Qėn
Qėn-zagar, pėrjashta dhėmbėt
Tė ha e tė nduk nga kėmbėt!...


Vetė na ngave, nuk tė ngamė
Pisllėkun tė gjithė e pamė
Tė pėrgjigjem, o Andart
Me monedhė tė barabartė...

Provoje, more hale,
Daē me turkun, daē me ne
Provoje, o bir putane,
Tė lėsh brekėt kėsaj ane!...

Para se tė nisim grushtin
Mos e harroni 2 Gushtin
Hėngrėt hu, e prapė s’u ngopėt
Pėrpara u vumė si lopėt!...

Ne vėrtetė jemi tė gurtė
Po nuk jemi aq tė urtė
Dimė tė shajmė, o mavie
Edhe me libėr shtėpie...

Morali yt s’mund tė ringjallet
Kur me kėngė Andarti tallet
Me turkun e me Shqipėrinė
Qė tė mundin me pėshtymė!...

Se ne jemi tė sprovuar
Historia na ka shkruar
Kur s’kishim bukė, more mut,
Hanim zjarr edhe barut!...


Na ngave, ndaj tė ngamė
Kėshtu ditėm, kėshtu thamė:
“Grek-ushtar kokėgoricė
Ec na puth nė prapanicė!...”

Grek-ushtari kokėthumbi
Fjala vret mė keq se plumbi.
Homepage: not entered   Email: not entered

515. Melaqe wrote at 28.03.2010 - 18:06 hours
Hallu qyysh ju kom breh?
Offa po me mungon shum kacanikuu jem i bukur...
Aiiit se shihemi veres
Homepage: not entered   Email: not entered

516. lulja wrote at 27.03.2010 - 18:18 hours
pershendetje per te gjithe ,qka ka te re ne kaqanik,tung kaloni mire
Homepage: not entered   Email: not entered

517. Mentor wrote at 27.03.2010 - 14:43 hours
qkemi, si jeni o kaqanikli, te fala nga skandinavia. Qka ka te re ne kaqanik?. tung
Homepage: not entered   Email: not entered

518. Sylejman Shehu wrote at 27.03.2010 - 10:31 hours
I shpehu ngushllime familjes shehu pėr vdekjen e nėnės sė Hetem,Ejup,dhe Haziz Shehut gjithashtu ngushllime pėr familjet Raka dhe Bajrami,Allahu i shpėrbleft me gjenet.
Homepage: not entered   Email: not entered

519. adriana wrote at 26.03.2010 - 18:07 hours
Tdueeee Kaqanikkk po me mungon bre Ska ma mir se mu kon kaqanilike :D
Homepage: Available, please click   Email: rrebelka_a[AT]hotmail.com

520. Dibrani wrote at 26.03.2010 - 17:03 hours
Selam Alejkum
Paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi ju)

Postieri te pershndes !

Sa per mendimin tem ky flamur i Kosoves te un personalisht nuk peshon as sa nje grimc e atomit.
Turp eshten per ata njerz qe e kan votu qe ky flamur qe osht sot mu kon flamur i shtetit te Kosoves edhe hymnin kombetar me bo ate instrumental qe esht sot.

Ka shum shum qka te shkruhet e qka te thuhet per ket teme te flamurit por kryesorja eshten qe flamurin qe e kena na sot eshte turp per neve, se ate flamur naj kan vnu tjeter kush e at kang naj ka ydys tjeter kush.

Kalosh mir inshaAllah
Homepage: not entered   Email: not entered

521. Postieri wrote at 26.03.2010 - 11:34 hours
TEMA, FLAMURI I KOSOVES.
PYETJA 1.SA ESHTE I VLEFSHEM FLAMURI I RI PER SHQIPTARET.
PYETJA 2.MENDONI SE DO TE MBETET KOSOVA ME KET FLAMURE EDHE NE TE ARDHMEN.

JU KERKOJM NGA TE GJITHE INKUADRUESIT NE KETE TEM TE MOS SHKRUAJN FJALE BANALE
JU FALEMINDERIT PER MIRKUPTIM.
Homepage: not entered   Email: not entered

522. Dibrani wrote at 26.03.2010 - 10:50 hours
Selam Alejkum

Veq deshta me ju pershendet !


Homepage: not entered   Email: dibrani2015[AT]hotmail.com

523. Dikushja wrote at 25.03.2010 - 22:40 hours
original a jo, aty te veni

tung, Nebja!
Homepage: not entered   Email: not entered

524. ORIGINAL Dikushja ' wrote at 25.03.2010 - 20:08 hours
ani moj knaqu qiko
pom bohet qejfi ..Se vallah gjyna qeshtu si ti ,mos me pas punt tjeter qe mu mirr me ksi budallakia // Mpuq Kaēanik
Homepage: not entered   Email: not entered

525. b ny b wrote at 25.03.2010 - 00:13 hours
poaaaaaa ishallaa zbesoj ma qi komut pa ma po kudo qi jemi ishalla jemi mir kudo qi jemi
Homepage: not entered   Email: not entered

526. R.Mani wrote at 24.03.2010 - 20:14 hours
Ju shprehė, ngushllime mė tė sinqerta, familjarve; Bajrami,Shehu,dhe Raka, Rahmetlive, Zoti, ju pastė dhėnė, Imanin, e Xhehnetin, e familjarve Gajretin.
Homepage: not entered   Email: not entered

527. Dikushja wrote at 24.03.2010 - 14:55 hours
...Agje te rrushi i qenit shihmi
Homepage: not entered   Email: not entered

528. kadri dogani wrote at 24.03.2010 - 10:39 hours
amijles se aziz shehut dhe shokut riza rakes dhe fatmir bajramit ju shpreh ngushellimet me te sinqerta nga kadri dogani kopenhage danimarke behuni te forte zoti qofte me ju
Homepage: Available, please click   Email: bandi[AT]ofir.dk

529. kadri wrote at 24.03.2010 - 10:35 hours
rrofsh i o kacanikli ju pershendet kadri doganinga kopenhaga danimarke

Homepage: Available, please click   Email: bandi[AT]ofir.dk

530. B NY B wrote at 24.03.2010 - 04:28 hours
oj Neb,,,, mose se e ki gabim se une sa her takum tesht tmiren ber ty emos u merr me shkrimet etjera tung te pershendes [.b. b.]
Homepage: not entered   Email: not entered

531. baba wrote at 23.03.2010 - 22:50 hours
tung si jeni bre kaqaniklit kaloni sa ma mir
Homepage: not entered   Email: not entered

532. Dikushja wrote at 23.03.2010 - 22:23 hours
ORGIGINAL Dikushja,

...Une jam. Ti ije falls Dikushja

Kush ije ti?

Homepage: not entered   Email: not entered

533. Dikushja wrote at 23.03.2010 - 22:01 hours
hei kush o ka shkrun n Emer tem ???
ket n fundit se kam shkru ..jun jam ajo ORGIGINAL Dikushja
Homepage: not entered   Email: not entered

534. Dikushja wrote at 23.03.2010 - 19:40 hours
Spo ja jap! Mos t'maje ymyt hiq
...'Burrat' folin me emen, e jo si ato grat e kqija: ...se komut vet diqka qi asht shum me ransi.
...Ma s'pari sdi shqip me shkru
Homepage: not entered   Email: not entered

535. abdullah tafili@hotmail.de wrote at 23.03.2010 - 15:10 hours
ju shpre ngushllimet e mija te sinqerta Familjes Raka dhe Bajrami me rastin e vdekjes se Muharremit dhe Fehmiut
Abdullah Tafili nga Gjermania
Homepage: Available, please click   Email: abdullahtafili[AT]hotmail.de

536. Kemal Shehu wrote at 23.03.2010 - 13:40 hours
Ngushllime Familjes Shehu per vdekjen e nanes se Haziz,hetem dhe Ejup Shehut Zoti me xhehnet e shperbleft
poashtu ngushllime edhe per familjet Raka dhe Bajrami.
Homepage: not entered   Email: not entered

537. www wrote at 23.03.2010 - 04:31 hours
odi dikush mosu perzi ne pun te huaj se te be shum keq beseo te zoti nuk ki nefoj se ti edimo
Homepage: not entered   Email: not entered

538. dikushi wrote at 22.03.2010 - 22:01 hours
Oj dikushe, epja mo se e plase
Homepage: not entered   Email: not entered

539. Dikushja wrote at 22.03.2010 - 19:21 hours
kalxo more qetu :D qy masi koka aq me rendesi ...;=)
Homepage: not entered   Email: not entered

540. wwwby wrote at 22.03.2010 - 05:39 hours
oj dikushe qabane aje mir psebe spomakallxon ime... ose num...se komut vet diqka qi asht shum me ransi tung mbetesh e pershendtur nka une b......NY
Homepage: not entered   Email: not entered

541. Udhėtari wrote at 21.03.2010 - 17:21 hours
Ngushllime familjes RAKA dhe BAJRAMI, ALL-LLAHU UA LEHTESOFTE DHIMBJEN FAMILJAREVE ,NDERSA ATYRE QE NDRRUAN JETE I SHPERBLEFTE ME XHENET ,INSHALLAH.
Homepage: not entered   Email: not entered

542. Info wrote at 21.03.2010 - 16:42 hours
Sot ne Kacanik kan vdekur

Muharrem Raka dhe Femi Bajrami
Homepage: not entered   Email: not entered

543. Dikushja wrote at 21.03.2010 - 11:28 hours
hehehe sen ska me kallxu ....si per dit njejt ...;) ju pershendes t gjith kaloni sa me mir ne kacanikun ton te BUKUR
Homepage: not entered   Email: not entered

544. wwwwy wrote at 21.03.2010 - 04:44 hours
oj dikushe kuje bre qa ka tre mori me kallxu najsen tre per at AU.... tung te bershendes per zemersisht
Homepage: not entered   Email: not entered

545. Esnaf Qarshije wrote at 20.03.2010 - 23:38 hours
LIrakin menova me pershendet jo ( likin)
Homepage: not entered   Email: not entered

546. Esnaf Qarshije wrote at 20.03.2010 - 23:35 hours
Administratori aferim be , se valla me bila dikushi po menon se asht ba najfar shkrimtari tu i huazu shkrimet e gatshme,shykyr qi t“kena ty bre Admin.rrnofsh sa GURI SHPUM,i Pershendes Kejt Kaqanikilit Kudo qi jan,posaqerisht LIKIN (BIBERIN) qi na ka hup si Dinosaurat hehehheh tfala pej dajes nga CH
Homepage: not entered   Email: not entered

547. Dikushja wrote at 20.03.2010 - 23:01 hours
nime a kush koka ajo qik more ??? a mund me tregu najkush per ket rast ..flmm
Homepage: not entered   Email: not entered

548. OSKARI wrote at 20.03.2010 - 20:29 hours
Menojsha diqka se cilli politikan i Kosoves e meriton Oskarin ne lamite e ndryshme te aktrimit(Pretendimit apo shtihuarit),
Oskarin per aktrim te ministrit te jashtem ja kisha dhon Begjet Pacollit rrencollit,Oskarin
per skenarin ma tmir te ruajtjes se monopollit universitar ja kisha dhon Enver Hoxhės,Oskarin per rolin sekondar Jakup Krasniqit,Oskarin per muzike Ahmet Shales sepse ai kcen qysh te tjeret ja bojne muziken,
Oskarin per me kon si sentish Arsim Bajramit,
Oskarat per drejt shkrim ia kasha dhane dy vetve : Enver Hoxhės per fjalet ishmi dhe folmi,Jakup Krasniqit per tukosovs dhe popllit si dhe Hashim Thaqit per fjalet presum shesum mesum(pra keta tre bashk bojn sa dy veta,Oskarin veq sa me ja dhon ni oskar apo oskar per kurgjo hiq ja kasha dhon Isa Mutsafes,Oskarat me perdore terme ne gjuhe latine ne mungese te njohjes se gjuhės shqipe jau kisha dhon nje personi hydajet hysenit dhe xhavit haliti,oskarin per film aksion ja kisha dhone xhabir zharkut ose sami lushtakut,kisha pas qef qė edhe ju tė nderuar te jepni kontrinbut ne jurine e ndarjes se OSKARAVE.
Homepage: not entered   Email: not entered

549. Mesazhi wrote at 20.03.2010 - 19:06 hours
FSHIJ BRE ADMINSITRATOR,POR S,KEMI SHERR PREJ TYRE,EDHE NUK JANE TE KOPJUARA,POR JANE TE MARRURA NGA SAJTE TJERA DHE TE VENDOSUR KETU ,AUTORSIA ESHTE E NJEJTE !!!
Homepage: not entered   Email: not entered

550. Administratori wrote at 20.03.2010 - 17:43 hours
Shkrimet e gjata do tė fshihen e sidomos ato te kopjuara.
Homepage: not entered   Email: not entered

551. Esnaf Qarshije wrote at 20.03.2010 - 15:33 hours
ai aaaaaaa edhe romana paski nis me shkru a
Homepage: not entered   Email: not entered

552. Trimi wrote at 18.03.2010 - 22:13 hours
Sh'iptarit mi thane a guxon me kcy prej gurit t'shpum kcen. Po ēuditna qe nuk po i kallzojne emnat e vet ketu!
...Apo nashta duhet me ju thon, a guxoni me kallzu emnin
Homepage: not entered   Email: not entered

553. Mulla Jasha wrote at 18.03.2010 - 20:45 hours
Mu kane ta dij se kush jeeeeeeeeee.....
Homepage: not entered   Email: not entered

554. Udhėtari wrote at 18.03.2010 - 14:54 hours
ja ku jam ,again and again ,mulla jashaaaaaa,
ti qenke njeri nder 40 cubat e Ali BABES,se po e shoh nga reagimi,une kurre s,kam me u nal me emer te Zotit,sepse aty ku shkronjat "abuzohen"nga gishtat "dhunues"KAM OBLIGIM QYTETAR DHE MORAL TE PERZIHEM,se qyshtu duke mos u perzi,naj kajten belane e ,hangren KAQANIKUN e banen pike e pese,edhe nuk me intereson se kush je ,sepse nuk jetoj per te tjeret ,une vetem perjetoj te tjeret,aaaaaa JETEN qe me ka dhane i madhi Zot,ate e kam te shenjte dhe e ndaj vetem me familjen ,shoqerine,farefisin ,dhe meata qe jane homo sapien-sa ,e me ata qe jane Lupusa-ATYRE mundem vetem te ju them se"Vjerru ti ne vend timin ,se mua me dhemb qafa"ose "EVERY THING'S TOPSY-TURVY" te qifti juaj...edhe ishhhhh,mos me shti me te ba "byk' e me ti dhane 50 fora!!!!
Homepage: not entered   Email: not entered

555. Mulla Jasha wrote at 17.03.2010 - 23:13 hours
Prap ti a? Nuk e len pa iu perzi askujt. Dhe gjithemone me nencmime, perbuzje, fyerje...edhepse ty nuk tu drejtova personalisht.
Prej nga e merr ti ate te drejte qe gjithemone te pergjigjesh ne shkrimet e huaja, me ate arrgance? A e din ti fare kush jam une?
Kesaj radhe, ne menyre me njerezore po te keshilloj te kesh kujdes ne te ardhmen se kujt dhe si i pergjigjesh.
Dhe, para se te gjithash, mesohu me i lexue drejt shkrime e te tjereve.
Homepage: not entered   Email: not entered

556. Udhėtari wrote at 17.03.2010 - 21:10 hours
Pershendetje per Myderrizin e mullave te Jasha-jva!!!
Nuk te njoh dhe nuk e di se kush je ,por shkrimet e tua po i ngjajkan,"lojes se koqebashit"qe e luanim ne ramazan pas taravise!!!
Pse more njeri nuk merresh me analfabetizmin tend provincial mendor,por prek te mjekrroshet,sipas teje edhe Adem Jashari,edhe Skenderbeu,edhe Qosja,EDHE SHUME TE TJERE qe kane mjekrra,qenkan "revolucinoar te gjenerikave"o dostum,lexo me shume ,dhe mos u ban "copy-paste"I TE QENURIT EUROPIAN,se kur ke shku ne fillim ,ke mendu qe pallomat ,jane "sofrabez?!!!
me fal ,po i kam meri njezrit qe flasin paushall!!po s,ke faj se kjo dynja ne fakt eshte e tera paushall!
Zoti eshte nje,dhe ne jemi robt e tij.
Por ty mulla Jasha ,APO MULLA AHMEDINEXHADJASHA,tu paskan kalb telat e sistemit qendror nervor,mos i perqesh te tjeret,analfabet apo jo,puna e tyre eshte,edhe nese nuk don me ta "thi"dikush ty ,mos ua 'thi" edhe ti atyre,une kam mjeker,po s,kam qime??me mire eshte ti etiketosh ndryshe ,se sa mjekrosh!!tung
Homepage: not entered   Email: not entered

557. I kras... wrote at 17.03.2010 - 19:31 hours
opaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa tung klm
Homepage: not entered   Email: not entered

558. påpåpå wrote at 17.03.2010 - 18:14 hours
på på på .... låter halla mexhide # fool shqip
e jo pållavra... på på
Homepage: not entered   Email: not entered

559. laura wrote at 17.03.2010 - 17:29 hours
kush eshte nje vajz qe e ka shkel nje kerr sot ne magjistralen kaqanik-ferizaj ne dushkaj me sa e di a ka dikush informata per kete ju lutem tregoni
Homepage: not entered   Email: not entered

560. Kaqanikasi wrote at 17.03.2010 - 15:58 hours
Pershendetje per te gjithe bashkevendasit e mi, ma te miret jeni, nje pershendetje e veqante per fansat e Barcelones.
Homepage: not entered   Email: not entered

561. Mulla Jasha wrote at 17.03.2010 - 12:40 hours
Spelar ingen rol.Du har förstatt och det är viktigt.
Homepage: not entered   Email: not entered

562. Mexhide Kyēyku wrote at 17.03.2010 - 11:07 hours
Mulla Jasha, det låter som du har skrivit på norska.
Inte ens danska
Homepage: not entered   Email: not entered

563. Mulla Jasha wrote at 16.03.2010 - 21:10 hours
Sa är Lady Megjide.
Homepage: not entered   Email: not entered

564. Mexhide Kyēyku wrote at 16.03.2010 - 19:21 hours
Mulla Jasha, neve na mjafton vetėm ajo qė jemi shqiptarė mija vjet nė trojet tona.
Tjerat, nuk jam aq e brengosur tė pranoj dhe tė pranohem nga tjerėt.

Ne jemi gjaku i Ilrisė sė vjetėr dhe asgjė e re nuk ėshtė me neve, pos me Europėn qė nuk na sheh se jemi kėtu den baba den.

Homepage: Available, please click   Email: not entered

565. Mulla Jasha wrote at 16.03.2010 - 19:11 hours
Nuk e pata per me hape debat sepse me diskutue per religjione, per mu eshte humbje kohe dhe nervash...Jane ber si majasila keta mjekrroshat....me insistimee pa lidhje qe te ndryshojme menyren tradicionale te besimit.Besimi eshte ceshtje intime dhe shume personale dhe poashtu zgjedhje e lire e cdo personi dhe askush nuk duhet te imponoj menyren e vet te te besuarit. Ata kane rene nen ndikimin (e parave) te sekteve per ne te panevojshme te fese islame, dhe kane marre per obligim qe ti kryejne "detyrat" duke predikue vend e pa vend opcionet e tyre fetare. Nuk duhet te harrojme se KOMBI YNE SHQIPTAR, qe na lidhe per nga gjaku, ka edhe besimtar te religjioneve te tjera dhe sikur te gjithe te veprojne sipas interesave fetare, do te ishte katastrofe per ne shqiptaret. Ne jemi EUROPJAN dhe menyra e besimit tone eshte pikerisht ajo filozofi qe na ruan te bashkuar si komb.
Homepage: not entered   Email: not entered

566. Mexhide Kyēyku wrote at 16.03.2010 - 17:50 hours
Mulla Jasha!

E di se e ke fjalėn tė hapim debate, por kėto janė bėrė disi bajat, merr lėsho tė njėjtat fjalė.

Prindėrit tanė na kanė mėsuar udhėn e zotit pėrmes fesė, e jo udhėn e urretjes fetare.

Sepse zoti ka bėrė malin, e mal, e fushėn fushė, ka bėrė edhe fetė e njerzimit, ashtu siq ka bėrė racat njerzore dhe kombet...
Homepage: not entered   Email: not entered

567. laura kaqanik wrote at 16.03.2010 - 17:36 hours
tung ajeni mir
Homepage: not entered   Email: not entered

568. Mulla Jasha wrote at 16.03.2010 - 17:03 hours
Mos i hargjo llafet, ruaj per vajs ne Ramazan. Shume thell e paske marre ti fene dhe ketu ato ligjerata nuk perkasin. Nese te gjithe ne jemi krijesa te Zotit, pse atehere nuk i ban ai te gjithe te nje besimi dhe nuk do te ket me konflikte fetare. Nuk e dij se kush je e as qaer me intereson, por ne Kacanik, 90% e atyre mjekrroshave jane gjysem analfabet dhe kurre nuk kane lexue libra tjere perveq atyre propagandistike fetare, prandaj kane rene ne ndikim te kesaj folizofie dhe cdokund mundohen me i binde njerezit se ato e kane mire. Religjioni eshte tjter ndersa besimi ne zot eshte tjeter. Mjafton te besosh ne zot, kjo eshte primarja.
Ndersa ju disa qe keni nderrue fizionomine dhe ngjani ne arab, pse nuk shkoni ne arabi dhe atje te beni luften e shenjet? Apo ju paguheni vetem per propagande...b7
Homepage: not entered   Email: not entered

569. lulja wrote at 16.03.2010 - 11:59 hours
pershendetje per te gjithe ,qka ka te re ne ate kaqanik , ,tung klm
Homepage: not entered   Email: not entered

570. Hoxha wrote at 15.03.2010 - 08:11 hours
bismilahirrahmanirrahim
Homepage: not entered   Email: not entered

571. dushkaja wrote at 14.03.2010 - 14:09 hours
hija e jetes te pershendes shum a pe di kush jam une se mue spo me kujtohet hiq te pershendes shummmm edhe pse spo mu kujtohet tung
Homepage: not entered   Email: not entered

572. wwww wrote at 14.03.2010 - 07:49 hours
oj n pse be as si tu knaq ne Au.... otkum pa per diten e pavarsis ne tv diaspor po asbe di qa komut veta qi kam qef veq mir me ni per dy tung te pershendes po mos u mersit kaq shum se bahet mir ishalla edhe per ty edhe per mu se kshtu e paska jeta ne gurpet
....
Homepage: not entered   Email: not entered

573. Mesazhi wrote at 13.03.2010 - 22:33 hours
Fuqia e propagandės
Autor: Ubejd Gashi
E premte 12 Mars 2010 14:29 PM


Kush?

Besimtarėt i bėjnė luftėrat apo pabesimtarėt?

Kush e shkaktoi Luftėn e Parė dhe tė Dytė Botėrore?

Kush e bėri komunizmin dhe vrau 100 milion njerėz?

Kush ishin Lenini, Stalini, Enveri, Ataturku e tė tjerėt?

Besimtarė apo pabesimtarė?

Kush e bėri njeriun tė pavlerė?

Kush propagandon amoralitet?

Kush e bėri jetėn tė pasigurt?

Kush ia ka humbur nė tėrėsi vlerėn e njeriut?

Pabesimtarėt apo besimtarėt?

Nė tėrė shekullin XX, kur bota pėsoi nė tė gjitha fushat, besimtarėt apo pabesimtarėt e kanė udhėhequr botėn?

Pse pra, kur gjėrat janė tė qarta, akuzohen ende besimtarėt e jo pabesimtarėt?!

Sa nuk po mendojnė njerėzit!?

Muslimanėt pėrhapin paqe, liri dhe jetėn e vėrtetė.

Ata janė kundėr dhunės, luftės, kundėr amoralitetit dhe kundėr padrejtėsive.

Tė tjerėt pėrhapin luftėra, amoralitet, padrejtėsi, shfrytėzim, paganizėm.

Vrasja, droga, prostitucioni dhe tė gjitha tė kėqijat e botės nuk janė tek muslimanėt

Islami i thėrret njerėzit nė paqe nė kėtė botė dhe nė xhennet nė botėn tjetėr.

E dikush nuk do.

Tė tjerėt i thėrrasin njerėzit nė haram, nė jetė tė vėshtirė nė kėtė botė dhe nė xhehenem nė atė botė.

E njerėzia po thonė dua!

Dhe pastaj muslimanėt akuzohen, e tė tjerėt e mbajnė kokėn lartė!

Mashtruesit si i mashtrojnė.

Kryqėzatat, inkuizicionin, luftėrat mesjetare evropiane, kolonizimet, skllavėrimet, shfrytėzimet, neo-kolonizimet, Luftėn e Parė Botėrore, Luftėn e Dytė Botėrore, komunizmin, ateizmin, socializmin, kapitalizmin, dhe demokracitė e botės, a i kanė sjellė botės rehati, apo vuajtje?!

Vuajtjet botės ia kanė shkaktuar myslimanėt, apo tė tjerėt?!

Dikush ashiqare gėnjen, e tė tjerėt i duan!!!

Edhe kur ashiqare i fusin nė xhehenem!!!Islami – fundamentalizmi

Islami ėshtė fe e paqes. Kjo dihet.

Ndonjė musliman mund tė jetė me ide jo tė qėlluara.

Islami nuk i ka fajet.

As nuk duhet tė shikohen tė gjithė muslimanėt me tė njėjtin sy.

Islami ėshtė diēka krejt tjetėr.

Armiqtė e Islamit dėshirojnė ta paraqesin Islamin me njė imazh krejt tė kundėrt.

Kullat binjake, Spanja, Londra , janė vepra qė nuk janė dėshmuar se i kanė bėrė muslimanėt.

Ato asnjė tė mirė nuk ia kanė sjellė muslimanėve. Pėrkundrazi.

Prandaj nuk besoj se i kanė bėrė muslimanėt.

Ne shqiptarėt, e kemi pėrjetuar nė lėkurėn tonė kur Serbėt i vritnin tė vetėt, kur bėnin terror ndaj serbėve, e fajin na i linin neve.

Ne e dimė mė sė miri kėtė.

Por, ata i fajėsonin tė gjithė shqiptarėt, edhe atėherė kur ndonjė shqiptar bėnte ndonjė vepėr qė nuk shkonte pėr interes tė shqiptarėve. Si p.sh. kallja e kishave.

Shqiptarėt ishin paqedashės, edhe Islami ėshtė fe paqedashėse, por tė tjerėt pėr interesa tė tyre po dėshirojnė ta paraqesin Islamin si fe terroriste.

Njė, sepse sipas tė gjithė parametrave Islami ėshtė sistemi i vetėm alternativ pėr shpėtimin e botės nga satanizimi i saj, dhe dy, qė t’i ftohin njerėzit nė perėndim dhe tjetėrkund nga feja islame.

Edhe tė gjithė xhahilėt nga ana e grupeve tė xhahilėve muslimanė, pa vetėdije i kontribuojnė kėtyre qėllimeve.

Ndėrsa, sa i pėrket pėrhapjes sė Islamit, nė tėrė shtetet perėndimore ėshtė shpallur si feja qė praktikohet mė sė shumti .

Nė kisha rrallė mė hyn dikush. Ndonjė aty-kėtu.

Ndėrsa nė Evropė, edhe rrugėt po bėhen xhami.

Ata kėtė frikė kanė, se jo nga muslimanėt.Sharja e paqes

Pse shahet Islami?!

Islami ėshtė fe e paqes, e pėr ditė po shahet. Pse?!

Islami gjithmonė njerėzimit i ka sjellė paqe.

Prej se Islami nuk ėshtė nė skenė, vazhdimisht kemi luftėra dhe vdekje masive.

Pse e akuzojnė pra, kur Islami s’ka aspak faj?

Sepse Islami ėshtė, ka qenė dhe mbetet alternativa e vetme qė mund ta shpėtojė dhe rregullojė botėn.

E pse pra shahet, pasi qė do tė ishte nė interes tė tė gjithėve qė tė rregullohet kjo botė?

Kush ėshtė pra kundėr Islamit?

Satana, satanistėt, sistemi i satanės.

Kėta e sulmojnė Islamin. Edhe pėrkrahėsit e tyre. Edhe tė mashtruarit.

Ja pse bota e akuzon paqen.

Ēfarė zullumi po pėrjeton bota, e paqes po i thuhet se ėshtė fajtore.

Paqja nuk i konvenon zullumqarėve. Prandaj kėta e shpallin rrezikun nga Paqja, sepse vetėm kėta rrezikohen. Paqja ėshtė e kundėrta e zullumit.

Ėshtė e mirė e njeriut dhe e tė gjithėve.

Prandaj, vetėm tė kėqijtė e shpallin rrezikun nga e Mira.

Edhe pse e Mira do tė ngadhėnjejė. Pėr tė mirėn e tė gjithėve.

Prandaj tė kėqijtė po frikėsohen. Dhe e kanė shpallur tė Mirėn si tė keqe.Fuqia e propagandės

Tė tjerėt, botės i kanė sjellė:

Luftėra.

Ideologjitė antinjerėzore.

Teoritė antishkencore dhe antihumane.

Kolonizim.

Gjak.

Luftėrat njėqind vjeēare.

Dhunė.

Refugjatė.

Kryqėzatat.

Inkuizicionin.

1492 –shin.

LPB.

LDB.

Luftėrat Ballkanike.

Spastrimet, gjenocidet.

Okupimet e Afrikės, Azisė, Amerikės, Australisė.

Okupimin e shpirtit.

Shkatėrrimin e familjes dhe tė njerėzimit.

Drogėn, prostitucionin dhe tė gjitha tė kėqijat.

Amoralitetin, brengat, pasigurinė, pakėnaqėsinė.

Dhe tė padijshmit i duartrokasin e fajėsojnė dikė tjetėr.

Kjo ėshtė propagandė, se jo mahi!!!Provojeni bile

E provuam komunizmin, socializmin, ateizmin, materializmin, socijalizmin vetėqeverisės, nacionalizmin, kapitalizmin, demokracinė, ja ku jemi.

Pse nuk e provojmė atė qė na pat dėrguar deri nė Beograd, Toplicė, Selanik, Athinė, Greqi, Maqedoni, Mal tė Zi, Egjipt, dhe deri nė majė tė Perandorisė Botėrore.

Tė gjitha po i provojmė dhe po dėshtojmė. Kur ju thua ejani provoni edhe Islamin thonė jo. Sepse nuk dinė!!!

Nėse dėshirojmė tė kthehemi ku kemi qenė dhe tė bėhemi si kemi qenė, t’i kthehemi sistemit me tė cilin jemi bėrė tė njohur.

Tjetėr nuk ka. As nuk ka pasur, e as nuk do tė ketė.

Po ēuditem

Po na thonė neve muslimanėve, ejani kthehuni nė katolikė.

Po ēuditem pse nuk po iu thonė tė krishterėve shqiptarė ortodoksė kthehuni nė katolikė! Ose pse nuk po iu thonė atyre ejani nė rrėnjėt tona! Ose, pse po i lejojnė njėqind sekte krishtere protestante tė propagandojnė te ne, e nuk po i thėrrasin edhe kėto sekte tė bėhen katolikė!

Ose, pse nuk po i thėrrasin nė rrėnjėt e tyre ateistėt!

Ose, pse nuk i thėrrasin tė kthehen nė rrėnjė enveristėt, titistėt e komunistėt e tjerė!

Por po na thėrrasin vetėm neve muslimanėve!

Vallahi janė hileqarė. A po shihni?

Me qenė pėr katolicizėm i thėrrasin edhe ortodoksėt, edhe tė pafetė, edhe ateistėt, edhe politeistėt, edhe paganėt, edhe komunistėt, edhe protestantėt! Jo vetėm neve musli

manėve !!!

Sherrxhinj qė janė! Dhe ėshtė e qartė qė me sherr tė madh e kanė.

Jemi nė valėt e propagandės anti-islame. Nė valėt e sulmeve ndaj tė vėrtetės!!!Fragmente nga libri “Jeta nėn thjerrėz“, pjesa e 1 dhe 2.
Homepage: not entered   Email: not entered

574. Hija e jetes wrote at 13.03.2010 - 18:57 hours
Pershendetje per te gjithe,
Ju shprehe ngushellime me te sinqerta, familjes Dogani, dhe familjes Gula, per vdekjen e te dashurve te tyre.
Te Ndjereve Xhehnetin, e familjareve Gajretin, ua dhashte Zoti.

Edhe nje kerkim falje kerkoj, ndaj dushkaja, dhe Agroni,
por ju pershendes edhe une nga zemra, dhe deshiroj te me keni kuptuar ne mos reagimin e menjehershem!
Se mua shprehjet e tua me thone, se edhe shoku im i pare je, nese nuk gaboj edhe fqinji im je,dushkaja!
Me te mira...
Homepage: not entered   Email: not entered

575. Dikushja wrote at 13.03.2010 - 17:23 hours
ooo m ka marr mallii per kaēanik :'(:'(
knaqnuuu pak per mu ..:(
Homepage: not entered   Email: not entered

576. Dikushja wrote at 13.03.2010 - 14:33 hours
kallxo qetu ..n desh Numer skam :D
Homepage: not entered   Email: not entered

577. B N Y B wrote at 13.03.2010 - 05:28 hours
oj dikushe kuje aje mir qa ka tre me kall cu more kallcoma numrin e telit se komut vet diqka qi asht shum me ransi
Homepage: not entered   Email: not entered

578. bajrami nyork wrote at 13.03.2010 - 05:21 hours
i shpre nkushllime vamiljes dogani per vdekjen e jupit zoti e shperbleft me gjenet
Homepage: not entered   Email: bajram i

579. mehmeti wrote at 12.03.2010 - 23:10 hours
U shprehim ngushllime familjes Dogano per vdekjen e Ejupit, si dhe ngushllime familjes Gula me rastin e vdekjes se moters se tyre Ruvijes,qe te dyt Zoti i shperbleft me gjenet, Mehmet Haxhiu me familje -Kanada
Homepage: not entered   Email: not entered

580. dikushja wrote at 12.03.2010 - 21:42 hours
Ngushllime Familjes DOGANI
Homepage: not entered   Email: not entered

581. agroni wrote at 12.03.2010 - 14:35 hours
agroni ju shpren ngushlime familjes te Ejup Doganit i cili nderroj jet dje ne kaqanik ngushllimet pranoni ju lumja dushja enveri dhe refiki me respekt nga swe
Homepage: Available, please click   Email: luigji

582. lulzimi wrote at 12.03.2010 - 11:58 hours
jo oj lule nuk ashte baba i teutes por baba i sevdijes e cila jep mesim ne gjimnazin e kaqanikut perndryshe e quajne dushja ose baba i refikit besoj qe kuptove tash tung nga malmö
Homepage: Available, please click   Email: luli[AT]hotmail.com

583. lulja wrote at 12.03.2010 - 11:17 hours
a mund dikush te me tregoj se a eshte ejupi baba teutes qe ka vdekur sot ,flm tung lulja nga suedia
Homepage: not entered   Email: not entered

584. mentor hysa wrote at 12.03.2010 - 02:42 hours
i shprehe ngushlime enverit per vdekjen e babes zoti ne gjenet
Homepage: not entered   Email: not entered

585. luli wrote at 11.03.2010 - 17:51 hours
sot ne kaqanik nderroji jete EJUP-DOGANI perndrushe ka banuar ne mahallen e rakoceve sot quhet kjo rruge DESHMORET E LIRISE une luli i shpreh ngushellime familjes dogani me respekt nga suedia
Homepage: Available, please click   Email: luigji[AT]hotmail.com

586. ardi_01 wrote at 10.03.2010 - 19:40 hours
po ka pas edhe ne kaqanik moj laura
Homepage: not entered   Email: not entered

587. laura wrote at 10.03.2010 - 15:25 hours
a e nijti dikush termetin kishte pas ne disa qytete te kosoves ama ne kaqanik se di a ka pas ajo
Homepage: not entered   Email: not entered

588. Mesazhi wrote at 10.03.2010 - 15:16 hours
Violina e Nasradin Hoxhės
Autor: Adnan Abrashi
E marte 9 Mars 2010 18:42 PM
Edhe pse me profesion ishte hoxhė me nam dhe njeri qė predikonte dijen hyjnore nė frymėn e mėsimeve tė Zotit, i kapluar nga njė momentet i skamjes dhe gjendjes sė vėshtirė materiale pėr ekzistencė, Nasradin hoxha kishte vendosur qė ta plaēkiste dyqan e bakallit tė lagjes dhe pėrmes kėsaj mėnyre tė paligjshme tė siguroj pėr vete dhe familjen e tij disa artikuj tė domosdoshėm ushqimor. Kėtė akt tė vjelljes ai kishte vendosur ta bėnte diku pas mesnate, kur edhe nuk do ta sheh askush. Pasi nė fillim u sigurua se nuk ka njeri tė gjallė nė rrugė, nė kohėn e caktuar, Nastradini iu afrua derės sė dyqanit tė “bakallhanes” sė lagjes dhe me limėn e pėrgatitur mė parė filloi ta gėrryente drynin e trashė me tė cilin ishte mbyllur dera e hyrjes. Por, pa pritmes, nė at moment, aty kalon njė bashkėqytetar i tij i cili menjėherė e kishte njohur Nasradinin dhe e pyet i befasuar: - Ēfarė bėnė kėshtu nė pikė tė natės hoxhė? Nasradini, i zėnė nė flagrancė, u gjind menjėherė nė situatė: -Hiq! Vetėm po i bie violinės. - Vėrtet? Por, unė nuk dėgjojė asgjė nga kjo muzikė e jote? - e pyeti me mėdyshje bashkėqytetari? - Ke plotėsisht tė drejtė, dashamir. Sepse, sonte ti sheh vetėm se si i bie asaj, ndėrsa zėrin e melodisė, do t’ia dėgjosh tek nesėr - iu pėrgjigj Nasradini.

Jo rastėsisht kėtė artikull si metaforė e fillova me njė anekdotė tė Nasradinit tė famshėm, e cila, mendoj se nga pėrmbajtja e fabulės sė saj, figurativisht do ta pasqyroj realitetin e kėsaj situate tonė kosovare post AHTISARIANE. Apo, tanimė, sikur po na konvenon ta quajmė: asaj tė “pavarur” dhe “sovrane”?! Atėherė kur, mjaftė koka tė shquara tė inteligjencės sonė kombėtare, arsyeshėm, me urtėsi dhe vizion tė qartė i vėrejtėn disa lėvizje tė dyshimta politike, apo, kur ata e dėgjuan shumė mė pėrpara atė melodi tė violinės sė Nasradinit tė cilėn ne po e dėgjojmė tek sot, pėr kėto vėrejtje qė na bėnin ata, ne nuk nguruam fare t’i nėnēmonim, anatemonim, izolonim, burgosnim, besa edhe t’i vrisnim.

Nėn pretekstin gjoja tė njė modernizmi politik dhe evropianizimit kosovarė, ne i shpallėm “demode” zėrat e vėrteta tė inteligjencės tonė kombėtare, tė cilėt, tė shkrirė tėrėsisht nė shpirtin kolektiv tė popullit tė vetė, flisnin ashtu si ėshtė, e jo ashtu sikur duhet apo kėrkohet prej tyre. Vėrtet ata me bindjet e veta nuk e pėrfillėn trendin e ri tė politikės nihiliste moderne, dhe as qė i dhėnė rėndėsi asaj, duke tentuar qė me ēdo kusht t’ na paralajmėrojnė pėr ajrin e helmuar qė ne e thithnim dhe pėr pasojat e saja qė do ti kemi mė vonė.

Por, ēka ndodhi me kėta modernistė tanė nihilist? Asgjė e keqe! Ata nėnshkruan Rambujenė, e ēarmatosėn UĒK-nė, krijuan partitė e veta tė moderuara, i fituan zgjedhjet, erdhėn nė pushtet dhe u pasuruan. Nė Kosovė, nuk ishin mė nė modė as zhargonet e tyre “revolucionare”, “ekstremiste” dhe “radikale” tė komunikimit tė demoduar politik. I zėvendėsuan me terme mė bashkėkohore, sikur bie fjala: Standarde, bashkėjetesė, multietnicitet; luftėn e emėrtuan si konflikt, pėrleshjet e armatosura si incidente, mjerimin dhe kolapsin ekonomik si fazė e domosdoshme e tranzicionit etj. Tė “anatemuarit” tanė, apo sikur i quajtėn disa medie “moderniste”: “folklorist”, “nacionalist”, “majtistė”, “anarkistė”...e ku ta di si tjetėr, edhe pse tė plagosur nė shpirt, gjenin ndonjėherė forcė tė na thonė mos, e ne, hiq. Ata sėrish mos, e ne prapė hiq! Shumica prej nesh jetonim (sot e kėsaj dite ende jetojmė) nė ėndrra tė kėndshme pėrplot shpresa tė rrejshme.

Me optimizmin e njė iluzioni tė kushtėzuar tė shtetėsisė pa shtet. Sepse, kur ata nė kėtė mashtrim i binin violinės, dhe, edhe pse qėllimet e tyre tė vėrteta ishin si tė Nasradinit, ne kurrė nuk dyshonin nė virtuozitetin e interpretimit pa zė. Nuk dyshonim, sepse ata ishin “hoxhė”. Ishin Nasradina. Andaj verbėrisht edhe ju besonim. Por, gradualisht... ja se ku na erdhi puna?! Pėr shumė gjėrat pėr tė cilat tani ndoshta nga pak po na del gjumi, dhe, ku pėr kėtė zgjuarsi tonin tė vonuar, si shembull mė tė freskėt, e kemi edhe aferėn e fundit mes KFOR-it dhe FSK-sė, kėto dhe shenjat tjera, nuk janė asgjė tjetėr, veēse tingujt e parė tė akordeve tė asaj melodie tė “violinės sė Nasradinit”, e cila, gjithmonė pėr ne po bėhet e dėgjueshme tek mė vonė. Nesėr...?!!
Homepage: not entered   Email: not entered

589. bujari wrote at 10.03.2010 - 11:56 hours
ketu ne kete faqe aq shum koka perzije puna qe valla shtir koka me i mar vesh se qka jan ka thojn sidomos qaj far kaqaniklija qe skoka kan as pak kaqaniklij qe paska hij(hakarinave) qe thojn pleqt e vaktit e qe skoka ka din me dal aj i ngrat. po i lutem zotit qe ne te ardhmen te edukohen te gjith shqiptaret e te shohin veq veten se ku jan e jo te jetojn me endrra edhe gja gjith dites. me rrespekt te veqant ju pershendes ekaloni mir
Homepage: not entered   Email: flori_45[AT]hotmail.com

590. hahahha wrote at 10.03.2010 - 11:24 hours
meduket qe keni ra ne gjum sheherlit po dihet po edhe katunart me duket qe po
Homepage: not entered   Email: not entered

591. Mesazhie wrote at 08.03.2010 - 14:16 hours
Te gjithė po gėnjejnė
Autor: Ubejd Gashi
E hėne 8 Mars 2010 11:57 AMServimi

Si po na servojnė, gjithmonė, mė herėt dhe tani personalitete tė dyshimta.

Pastaj po ua rrėzojmė edhe pėrmendoret, dhe kemi pėr t’ua rrėzuar, por pėr popullin po bėhet vonė. Kurrfarė fitimi nga rrėzimi i pėrmendoreve, sepse ngrihen pėrsėri pėrmendore tė tjera tė dyshimta.

Bile edhe mė shumė!

Popull i trullosur.

Derisa nuk ē’trullohet do tė vazhdojė kėshtu. Veē inshaAllah jo shumė gjatė.

Deri sa tė fillojnė tė mendojnė.Ngjyrat e ylberit

Janė shumuar xhahilėt. Dhe po tė mbajnė ders pėr ēdo gjė.

Sikur tė tė shpjegojė i verbėri ngjyrat e ylberit!

Apo shurdhmemeci notat e muzikės.Dyshohet

Pėr vrasjen – vdekjen e Dajanės. Pėr vrasjen e Kenedit. Pėr Rambujenė, Kumanovėn, LDB, Holokaustin, nė 11.09., vetėvrasjen e Mehmet Shehut, prejardhjen dhe historinė e Skėnderbeut, tė Nėnės Terezė, tė Ali Pashė Tepelenės, pėr Betejėn e Kosovės, pėr vrasjen e Sulltan Muratit, revolucionet, pėr zbulimin e Amerikės nė 1492, pėr Homeinin, kryqėzatat, qeveritė kukulla tė tė gjithė qeverive tė botės, dhe te ne, pėr demokracinė, komunizmin, socializmin, globalizmin, euro-n, Titon, Ataturkun, Leninin, Stalinin, Nolin, Avni Rustemin, Enverin, 1981-shin,1912-tėn, 1878-tėn,1997 tėn, Nanon, Berishėn, Mojsiun, liderėt tanė tė sotėm, Niksonin, Bushin, Kastron, Gadafin, mbretėrit Hasanin, Hysenin, Saudin, Milloshin, Sadamin, Bin Ladenin, Kofi Ananin…

Ēdo gjė e dyshimtė.

Pastaj ec e merre vesh politikėn!Tė mėdhenjtė

Niēe ka bėrė vetėvrasje.

Frojdit djali ia ka keqpėrdorur gruan. Pra nėnėn e tij.

Ajnshtajni ishte martuar me kushėrirėn e tij. Dhe pastaj edhe me vajzėn e kėsaj kushėrire. I kishte pasur edhe njėqind afera dashurie.

Fėmijėt i ishin ēmendur.

Marksit i kanė bėrė vetėvrasje vajzat.

Stalini kishte qenė homo. Edhe disa shokė tė tij qė ne i kemi madhėruar.

E ne iu thoshim ‘tė mėdhenjtė’!!!Programi

Ndėrkombėtarėt thanė se do tė bėjnė programin pėr parandalimin e drogės.
Aman, me mund me iu thėnė, mos bėni kurrfarė programe pėr shqiptarėt.
Ne nuk kemi ditur se ē‘ėshtė droga pa ardhur ju!!!E programuar

Pa kurrfarė tė ardhura. Edhe ata qė marrin nuk iu dalin pėr bukė.

Fitimi i vogėl, obligimet e mėdha.

Tė ardhurat e limituara, nė minus minimum, e jeta dhjetė herė mė shtrenjtė.

Kurrė mė vėshtirė. Dhe tė poshtėruar e tė nėnēmuar. Pastaj, po korruptohen. Po vjedhin rrymėn,ujin , etj, etj.

Na kanė bėrė hajna. Me harame.

Dhe tė gjithė deri nė fyt, nėpėr borxhe. Pastaj po eksplodojmė, shajmė, ofendojmė, etiketojmė, fyejmė, shpifim,grindemi, rrihemi, vrasim, vetėvritemi.

Si me bė sabėr?

E programuar. Starti ishte nėn zero.Starti nėn zero

Pa shtėpi. Pa punė, pa fabrika. Shpirtėrisht tė dėrmuar. Pa anėtarė tė familjes. Pa rrymė, pa ujė, pa telefon.

Pa tė ardhura, pa pensione, pa ndihmė sociale.

Ēdo gjė shumė e shtrenjtė.

Ēdo gjė ishte nėn zero.
Pastaj vrasjet, vetėvrasjet, dhuna, krimi.

Pasiguria, pakėnaqėsia.

Tani, edhe nėse pėr ēdo vit kemi pėrparim nga 2 % nė vit, sa na premtohet, duhen 50 vjet qė tė arrijnė pensionet 80 euro. Prapė fukara!

Starti ishte qėllimisht shumė nėn zero.

Pa shtet, pa sovranitet!Cunami, shkatėrrim nė rrėnjė

Te ne ishte cunami. Nė vitin 1945, kur e sollėm ideologjinė antikombėtare. Nė vitin 1997, kur prapė nė Shqipėri u rilind ideologjia antikombėtare, qė u eksportua nė Kosovė, si atėherė, si tani.

Ēka po doni cunam mė tė madh pėr ne shqiptarėt?!

Vetėm nėse i shpall kėto cuname fitore!Dikur dhe sot

Dikur rininė tonė e helmuan me ateizėm, ndėrsa sot me amoralizėm. Qėllimi ėshtė i njėjtė. Largimi i rinisė nga Zoti. E ne po shikojmė. Dikush, me tė vėrtetė, duhet t’u thotė stop satanėve qė po e prishin rininė e pastėr.

A nuk ėshtė kjo ēėshtje patriotike, a? Ta shpėtosh rininė. Dhe popullin. Nga TV-tė sataniste, nga kėngėt sataniste, nga liria sataniste. Nga demon-kracia sataniste.

Ėshtė e qartė se ata qė duhet ta shpėtojnė popullin, dhe qė janė pėrgjegjės pėr kėtė, nuk po ndėrmarrin ende atė qė duhet ndėrmarrė.

Prandaj tė tjerėt po bėjnė ēfarė po dėshirojnė.

Jo se i keqi ėshtė i fortė, por i miri ėshtė tėrhequr tėrėsisht.Shpifja

Ėshtė vepėr e dėnuar me ligj. Nėse shpif pėr njė njeri. Apo nėse shpif tė pavėrteta.

Por, nėse shpif pėr Zotin, s’ka gajle. As nėse shpif pėr tė vėrteta tė mėdha historike, shkencore dhe fetare, nuk ka gajle!

Kėtu, sipas ligjeve tė sotme, se nė Botėn e Ardhshme, mjerė pėr shpifėsit, trilluesit, gėnjeshtarėt dhe mashtruesit.Kujt i konvenon

Kujt, nė realitet, i konvenon kjo gjendje nė botė, nė Shqipėri dhe nė Kosovė?

Popujve jo.

Neve jo.
Strukturave udhėheqėse?!

Partive?!

Mafies?!

Popullatės jo se jo.

Kujt pra???...Shqiptarėt

Nė kohėn e anarkisė sė princėrve dhe tė demokracisė shqiptare kishim dhe kemi: kusari, mafi, anarki!

Nė kohėn e sunduesve tė antishqiptarėve: tė serbėve, bullgarėve, bizantinėve, grekėve ishim: tė nėnshtruar, tė persekutuar, tė ndjekur, tė vrarė, tė dhunuar, tė nėnēmuar!

Nė kohėn e Perandorisė Osmanė ishim: Kryeministra, ministra, profesorė, komandantė, kapedanė, agallarė, pashallarė.

A duhet koment!Tė gjithė po gėnjejnė

Topi aut. Tė dy e ngrenė dorėn. Topi korner, tė dy e ngrenė dorėn. Faull, tė dy e ngrenė dorėn. Rrėzohet pa e prekur. Kėrkon faull. E rrėzon me qėllim. Thotė nuk ėshtė faull. Edhe pranė kamerave bile.

Gėnjeshtar tė hapėt.

Tė gjithė.

Jo vetėm nė sport. Edhe nė politikė, edhe nė kulturė, ehe nė shoqėri. Ēdo kund.

E punėt keq. E po me gėnjeshtra!!!Fragmente nga libri “Jeta nėn thjerrėz“, pjesa e 1 dhe 2.
Homepage: not entered   Email: not entered

592. Dashi wrote at 08.03.2010 - 12:02 hours
tung urime 8 marsi te gjith nenave kosovare e sidmos nenave stagovase urimmmmmeeeee
Homepage: not entered   Email: not entered

593. dushkaja wrote at 08.03.2010 - 11:54 hours
pershendetje hija e jetes te kokshmi kan me ni klas na dy tung
Homepage: not entered   Email: not entered

594. kaqanikasja wrote at 08.03.2010 - 11:47 hours
Pershedetje juve Urime 8 Marsin krejtve nanave e motrave shqiptare e sidomos nanave te kaqanikut ,URIMEEEEEE ,te fala krejtve kaqanikut
Homepage: not entered   Email: not entered

595. Mexhide Kyēyku wrote at 07.03.2010 - 22:03 hours
E besoj kėtė udhėtari, por unė nė kėtė rast veproj si ajo fjala jonė popullore:
Besnik, bėhu, e besė mos i zė kujt!

Ajo qė mė besohet mua, ose jame mira e dikujt(qoftė edhe e atyre qė nuk janė e mira ime), sepse nė kėtė rast e di, se bėra mirė, bėra vetėm vehtvetes sime.
Homepage: not entered   Email: not entered

596. Udhėtari wrote at 07.03.2010 - 21:41 hours
Mexhide,e pata fjalen per BESEN E SHQIPTARIT !!!
KA HUP FARE,S'KA ME BESE,KA VETEM FSHESE!!
Homepage: not entered   Email: not entered

597. Mexhide Kyēyku wrote at 07.03.2010 - 21:23 hours
Udhėtar, ma pėrkujto se pėr ēka jam betuar, sepse, edhe unė kam harruar atė qė kam premtuar para 9 viteve si Konstatini ndaj Garentinės???
Homepage: not entered   Email: not entered

598. Udhėtari wrote at 07.03.2010 - 20:38 hours
Mexhide,BESE N'kaqanik MA NUK KA ,AH HARROVA ,eshte BESA e komunitetit rom,po ka eddhe dy super markete besa,e per ate qe je betu ,mot moti ka humb,ku eshte bre..?
Homepage: not entered   Email: not entered

599. Udhėtari wrote at 07.03.2010 - 20:36 hours
Kjo faqe eshte ba si fletore e Veresive !!!
Une nuk jam borgjli,per ate po i iki!!!tung krejtve....
Homepage: not entered   Email: not entered

600. euroni wrote at 07.03.2010 - 06:38 hours
oj mexhide ashkrujm veq une ti se hupen krejt ma po tutten me shkru se di shka uba dhash edhe ti po edisha ti snalesh tung te pershendes edhe saher ti kum lecu shkrimet etua
Homepage: not entered   Email: not entered

601. Mexhide Kyēyku wrote at 06.03.2010 - 18:37 hours
O njerėz, si i keni hallet me Enver Sekiraqat, pash besėn shqiptare?
Homepage: not entered   Email: not entered

602. euroni wrote at 05.03.2010 - 05:53 hours
tybe hupen edhe katunart edhe sheherliyt krejt ma leje ma po mexhidja na hupi krejt sa kajuv shihen shkrimet po a ujellnut qi ifshinena hajt more janismi pi villimit se su ba nami u fshi kushtetuta e kacanikut e supa kurqa e shkrimet etona tung ju pershendes
Homepage: not entered   Email: not entered

603. Agroni wrote at 04.03.2010 - 21:05 hours
Pershendetje Hija e jetes,

Edhe une e kam krye ne Emin Duraku, por 4 vite me heret.
...Jo une nuk jam personi qe permendet me larte. Ishte rasti po thuaj i ngjashem me nje shoke te gjenerates sime, per te cilin kam respekt te madh. Per fat te keq ka vite qe nuk e kam pare.
Me emra nuk do te paraqitem, pasi qe ketu ka disa qe shkarravisin gjana qe as Lepenci si bane, se leje mo kjo webfaqe e cila lexohet edhe nga familjare te shumte.
...Sido qofte te pershendes, te falenderoj per pergjegjet tuaja korrekte dhe te uroj ēdo tė mirė nė jetė!
...Dhe mos harro se ka njerėz qė u janė mirnjohės njerėzve tė sakrificės, si i juaji dhe i shumė tjerėve!
Tung!

Homepage: not entered   Email: not entered

604. Hija e jetes wrote at 04.03.2010 - 20:30 hours
Pershendetje, Agron,
Te mos ngelem borgj ne pergjegjeje, shkollen fillore e kam krye ne vitin 1985,ne Emin Duraku, dhe kujdestar klase e kam pas, Ruzhdi Demen, VIII-1,perndryshe ne klasen e pare mesues te pare, e kam pase, Mehmet Gjocen.
Emri juaj me thote per momentin, vetem ne, Agron Raken, qe eshte gjenerat e imja.
Po sido qe te jete, edhe une te pershendes dhe njeashtu te uroje te mira dhe gezime.
Homepage: not entered   Email: not entered

605. zdi wrote at 04.03.2010 - 11:49 hours
valla shykir qe ilat qato fjal sheherli e katunar hahahahhah
Homepage: not entered   Email: not entered

606. Agroni wrote at 04.03.2010 - 00:05 hours
Hija e jetes,
Ashtu ėshtė! Ky ėshtė njė medium virtual. Shkruajnė persona me emra, pa emra, me karakter edhe pa tė, me edukatė familjare po edhe pa tė, me kulturė pa kulturė, e tė ngjashme... Tė kuptohemi unė nuk kam asgjė tė pėrbashkėt me atė personin XX qė po e pėrmendni, nė lidhje me pėrjashtimin. Ajo qė mė ka shtyrė tė shkruaj kėtu ėshtė se mė duket se jemi tė njė gjenerate! Nėse ėshtė ashtu atėherė jemi gjenerata e 81 (mbarimi i shkollės fillore). Nėse jo atėherė tė pėrshėndes dhe tė uroj ēdo tė mirė!
Homepage: not entered   Email: not entered

607. Hija e jetes wrote at 03.03.2010 - 23:11 hours
Agron, te pershendes edhe nje here,
Dhe deshiroj qe askush te mos preket ne kete rrefim, perpos atij qe i takon.
Sa i perket matures, se kam krye, se e kisha dhurate nga ''engjulli'' qe gjykoi'' mekatarin'',pa te drejte shkollimi ne shkollat e Kosoves,po ironia me e madhe vie kur te kuptoshe se perse erdhi e tera kjo; ishte pikerisht,gjuha serbokroate, dhe personja e cila e ipte kete lende.
''engjulli'' munde te ishte po ai person qe me perjashtoi,dhe qe me humbi rruget e jetes, e qe tash, munde te paraqitet me ndonje nik tjeter, per tu perpjekur ta kuptoje se kushe eshte, ngase sigurishte une nuk jame rast i vetem i tije.
Homepage: not entered   Email: not entered

608. Agroni wrote at 03.03.2010 - 22:13 hours
'70-tave... i lindur apo matura!

...Une per vete kur me pyet dikush ciles gjenerate i takon, mendoj per maturen!
Ti me sa duket nuk e paske kryer, apo kryer me vone (rasti i perjashtimit)-me vjen shume keq.

Nese ti nuk je i interesuar te tregosh, as une nuk insistoj! Thjesht ishte kurreshtja.

P.S Kush ishte ''engjulli''?

Tung!

Homepage: not entered   Email: not entered

609. Hija e jetes wrote at 03.03.2010 - 21:23 hours
Pershendetje Agron,
Une i takoj '70-tave.
Po nese, ''engjullit'' i intereson te dije me mire, do e kete edhe kete mundesi.
Homepage: not entered   Email: Sharri70[AT]hotmail.com

610. Agroni wrote at 03.03.2010 - 20:52 hours
Pershendetje Hija e jetes,

Jam kurioz te di:
Ciles gjenerate i takon ti?!

Tung!Homepage: not entered   Email: not entered

611. Hija e jetes wrote at 03.03.2010 - 20:34 hours
Pershendetje per te gjithe,
Sa per sqarim, qe shpirtnisht te mos i mbetem borgj lexuesit,
Hija ishte edhe, nxenesi i perjashtuar, nga ''profesori i nderuar dhe atdhetar'', Imer Tyfeku,
Prandaj jam i obliguar qe te pakten ne menyre morale kur ne nje heshtje qe duheshe njeriu te heshte, sillet parandjenja negative, se po i vie ēasti kur njeriu shperthen nga e vjellura, kur shiqon se ke te beshe, me mekataret me vetedije, te cilet me pastaj shtiren sikur lypsar lemoshe, qe kerkojn falje, me maske engjulli.
Une jetoje, jo ne Ferizaj, po jetoj i merguar qe 18 vite, dhe shpirti im, dhe vetem ai e din se sa e dua Atedhen, dhe per ku synon Atdheu yne.
Po hijet e jetes se borgjit, do i kene mbrapa, gjate tere jetes se tyre.
Homepage: not entered   Email: not entered

612. kaēuba wrote at 03.03.2010 - 20:01 hours
o njerz ku jeni more qka spo shkruni,shkruni more naj sen,tregoni diēka,pershendetje
Homepage: not entered   Email: not entered

613. I Krasniqi wrote at 03.03.2010 - 03:12 hours
pershendetje
Homepage: not entered   Email: not entered

614. Kepa wrote at 02.03.2010 - 14:57 hours
a po mire qe ja paska ba i paske fshi te gjitha kshtu eshte mas mirti o fano
Homepage: not entered   Email: not entered

615. prishtinasja wrote at 02.03.2010 - 12:41 hours
prshendetje per te gjith kumunen e kacanikut tung.
Homepage: not entered   Email: not entered

616. trimi wrote at 02.03.2010 - 08:53 hours
Gjynah per shkrimet e Mexhides...i paska marrė Lepenci

Fshisa duhet ka njeher se shumė bėrllog po bahet kėtu!

...Usta Fani tungatjeta!
Homepage: not entered   Email: not entered

617. Esnaf Qarshije wrote at 01.03.2010 - 20:28 hours
a brisk Berberi a hahahhaha edhe at brisk rruze te usta Heta ghgahghahahhaha
Homepage: not entered   Email: not entered

618. kozmonauti wrote at 01.03.2010 - 19:28 hours
ore ore ore ooooooreeeeeeeeee oooooooreeeee ooooooooreeeeeeee
Homepage: not entered   Email: not entered

619. kaqanik wrote at 01.03.2010 - 19:03 hours
pershendetje nga zvicra
Homepage: not entered   Email: qendresa.dashi[AT]hotmail.com

620. n2a 2r1 wrote at 01.03.2010 - 17:23 hours
Ka pasur shkrime qe nuk kan meritu te shlyhen nga kjo faqe po ato kan qen te pakta, 'per skej te thatit shkon edhe i njomi' heren tjera mos me lan gjurme disa shkrime pa lidhje perdori gomat e traktorit ama ato te mdhojat.tung flm e klm
Homepage: not entered   Email: not entered

621. pa em. wrote at 01.03.2010 - 11:45 hours
zotri fshisa pak ma shpesh nmujsh me ira fshis se po ka nevoj valla
Homepage: not entered   Email: not entered

622. kupa wrote at 01.03.2010 - 07:26 hours
a i paski fshi krejt a mire ja pasni ba,pershendetje
Homepage: not entered   Email: not entered

623. guri shpum wrote at 01.03.2010 - 07:21 hours
pėrshėndetje
Homepage: not entered   Email: not entered

Page: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70

© 1999 - 2020 by Jens Schauer. All rights reserved.
The free guestbook from ComSite is available here !

Bookmark this page: Save to del.icio.us Digg This! Reddit It Share on Facebook Submit To Propeller Furl This Fark It Add to Yahoo MyWeb2 Add to Technorati Favorites! Seed This Twit This! Add to Windows Live favorites Add to ma.gnolia Add to Ask Add to Backflip Add to Blinklist Add to Blogmarks Add to Diigo Add to Bluedot Add to FeedMeLinks Add to Kaboodle Add to Link A Gogo Add to LinkedIn Add to Mister Wong Add to Mixx Add to Multiply Add to Netvouz Add to Segnalo Add to Slashdot Add to Spurl Add to Yardbarker Add to StumbleUpon Add to Webnews Add to Linkarena Add to Icio Add to Linksilo Add to your Browser Favorites